Ostatnie miesiące przyniosły wiele ważnych zmian i musiałam przestać mordować. Wybaczcie, drogie czytelniczki i drodzy czytelnicy – fani kryminalnych perypetii Artura Gawrona, iż tak prosto z mostu wyjawiam Wam prawdę o odłożeniu pisania III tomu powieści osadzonej w konińskich lasach.
Między styczniem a październikiem skupiłam się na projektach, które pozwoliły mi na powrót do bajkoterapeutycznych korzeni, odwieszonego na kołek dwa lata temu edukacyjnego doświadczenia i realizowania się w roli redaktorki czasopisma, ale o zupełnie innym charakterze, niż „Zajęcia z Psem” czy „Programator”.
W efekcie na przełomie stycznia i marca powstały niesamowite „Bajkofigle. Zestaw 30 kart zabaw” stworzone we współpracy z Mateuszem R.M. Rogalskim, którego znacie ze Świata Ahury. Osobiście jestem z tej pomocy bardzo dumna. Przez kilka tygodni wybieraliśmy najmądrzejsze bajki dla dzieci: zarówno te pełnometrażowe, jak i emitowane w formie seriali. Wyznaczyliśmy sobie cel, aby każda karta była inspiracją do 4 zabaw: ruchowej, poznawczej, emocjonalnej i społecznej. Świetnie się przy tym bawiliśmy i widzimy, że użytkownicy kart również! Nie ukrywam, że jest to przede wszystkim narzędzie dedykowane dla nauczycieli, pedagogów i terapeutów pracujących w przedszkolach i klasach I-III szkoły podstawowej. Można z nich korzystać również w domu wynajdując takie przedmioty, jak koce czy krzesła. Uważam też, że „Bajkofigle” świetnie sprawdzą się na imprezie urodzinowej lub tematycznej.
Swoje „Bajkofigle” możesz zakupić w moim bajrrniowym sklepie internetowym, o tutaj: https://sklep.bajarnia.pl/produkt/bajkofigle-bajkowe-karty-zabaw/
W między czasie wpadłam na pomysł przygotowania publikacji zbiorowej z ramienia zarówno Bajarni/OBLIVIO, jak i Samowydawców. „Zbiór Legend Niezwykłych” to przesympatyczny projekt, w którym brało udział sześcioro Autorów i Autorek: Izabella Agaczewska, Sandra Langer, Mateusz R.M. Rogalski, Aleksandra Skrzycka, Andrzej Zarębski i ja, we własnej osobie. Każde z nas wzięło na warsztat miejscowość, której legendy nie są tak popularne, jak te o Smoku Wawelskim czy Syrence Warszawskiej. Świetna zabawa! Z uwagi, iż na pierwsze pół 2023 roku moje życie przeniosło się do Piły, miasta, w którym pracuję w Akademii Nauk Stosowanych (pozdrawiam swych studentów i kadrę akademicką najserdeczniej!), napisałam legendę o powstaniu Rezerwatu Przyrody dla nietoperzy w Starym Browarze. Harcerka Miłka i nietoperzy książę Frufru (za którego imię dziękuję najmłodszemu pisarzowi, jakiego znam!) występują u boku niesamowitych postaci w Żórawinie, Boninie, Szyszkach, Niepołomicach i Kędzierzynie Koźlu. Wspaniała przygoda! Książka do 25.10 jest dostępna w promocyjnej cenie w przedsprzedaży, o tutaj: https://sklep.bajarnia.pl/produkt/zbior-legend-niezwyklych/
Czy to nadal mało argumentów, które ewentualnie mogłyby mnie usprawiedliwić w tłumaczeniu się, dlaczego leśniczy Gawron nie wpadnie z trekkingowego buciora w styczniowy kalendarz premier?
1 września 2022 roku powstał zalążek pomysłu tego oto cuda: czasopisma literackiego dystrybuowanego przez Samowydawców.pl: „Daję Słowo” z dodatkiem dla najmłodszych „Daję Słówko”. Bezpłatny, na zawsze darmowy kwartalnik dostępny jest DLA KAŻDEGO, kto zapisze się do newslettera przez stronę: czasopismodajeslowo.pl Pierwsze spotkanie redakcyjne, wespół z Anną Strzelczyk-Cichosz, Izą Redesiuk, Mateuszem Rogalskim i mną odbyło się w sobotni wieczór podczas Gdańskich Targów Książki w 2022 roku w pewnym hotelowym pokoju i było to fantastyczne wydarzenie.
Powstały podwaliny pod dzieło regularnie zrzeszające kilkudziesięciu autorów publikujących na naszych elektronicznych łamach felietony, recenzje, wywiady, opowiadania, wiersze, drabble, porady redaktorskie, teksty dla najmłodszych, porady metodyczne, reportaże z targów i nie tylko. Zachęcamy wszystkich do aktywnego współtworzenia, modyfikowania i wspierania obu inicjatyw, gdyż co trzy miesiące docieramy do kilkuset czytelników w Polsce i za granicą.
Jesteśmy dumni i każdy może wesprzeć nasze twórcze szaleństwo przez tę stronę: https://patronite.pl/dajeslowo
I zwieńczenie mych tegorocznych aktywności pozakryminalnych: „Gnomek Leonek idzie do przedszkola”. Lada dzień objawi się we wszystkich moich Social Mediach jako pierwsza część bajkoterafeutycznej serii, o którą prosiłam się od przeszło 12 lat. Liczę, że ruszy na podbój Waszych spragnionych bajek serc (lub Waszych pociech i podopiecznych!) tak, jak odważnie przekroczył mury Przedszkola na Jagodowym Wzgórzu.
Choć premiera zaplanowana jest na 1 grudnia, możesz zrobić sobie i swoim bliskim prezent na Mikołajki i Święta już dzisiaj pod tym linkiem: https://sklep.bajarnia.pl/produkt/gnomek-leonek-idzie-do-przedszkola/
Więcej moich artykułów dla dzieci i nauczycieli napisanych w 2023 roku znajdziecie w takich publikacjach, jak „Życie Szkoły”, „Wychowanie w Przedszkolu” oraz „Mindfull Kids”, opublikowanych od stycznia do października w ilości w sumie 35 tekstów po 20 tyś. znaków każdy (dla porównania – „Za Lasami” miała łącznie 480 tyś znaków). Ślady mojego pióra odszukacie również w każdym numerze „Daję Słowo” i „Daję Słówko”, w których mam przyjemność piastować stanowisko zastępczyni redaktora naczelnego, a znoje naczelnej w tegorocznych numerach „Zajęć z Psem”. Pozwolę sobie dodać do tego podsumowania pracę na uczelni i nieustające tournee promocyjne w ilości 26 wyjazdów tylko w tym 2023 (odliczanie nadal trwa).