Monika Litwinow urodziła się 3 maja 1986 roku w Koninie. Ukończyła Gimnazjum nr 3 oraz II Liceum Ogólnokształcące w tym samym mieście realizując swoje pierwsze pasje, jakimi były gra na gitarze (w 2003 roku ukończyła pięcioletnie ognisko muzyczne), pisanie pamiętników, wierszy i krótkich opowiadań, prowadzenie gazetki szkolnej oraz harcerstwo, którego kolejne etapy doprowadziły do utworzenia i prowadzenia 29 Gromady Zuchowej „Zwierzaki z Leśnej Paki”. Właśnie to wydarzenie rozpoczęło trwającą od siedemnastego roku życia podróż w towarzystwie małych podopiecznych, dla których na każdą kolejną zbiórkę zuchową przygotowywała gawędy – zalążek tego, czym w przyszłości miała się stać bajkoterapia i pisanie bajek.
W 2010 roku ukończyła studia magisterskie i odebrała wykształcenie w kierunku kształcenia zintegrowanego z terapią dziecka, co okazało się wstępem do kolejnego stopnia naukowego – doktora obronionego w 2019 roku na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Równolegle prowadziła gromadę zuchową w Łochowie „Ekologiczne Tuptusie” w latach 2013-2015, a między 2004 i 2016 rokiem w każde wakacje pracowała w roli wychowawcy, a później kierownika na survivalowych obozach letnich dla dzieci i młodzieży w całej Polsce. W 2015 roku miała przyjemność dołączyć do Koła Naukowego Questio jak również pełnić funkcję zastępcy przewodniczącego Uczelnianej Rady Doktorantów.
W toku studiów odbyła rozliczne kursy, m.in. bajkoterapii, intruktora jogi dla dzieci, języka migowego, ruchu rozwijającego Weroniki Sherbourne, mindfulness, terapii behawioralnej i inne pomniejsze warsztaty z dziedziny ogólnego rozwoju i wspomagania dzieci i młodzieży. W 2012 roku ukończyła studia podyplomowe z zakresu kynoterapii, co zaowocowało otwarciem firmy Centrum Terapii i Edukacji BAJARNIA, która do dziś realizuje usługi dla placówek w województwie kujawsko-pomorskim z zakresu terapii i edukacji z psami, bajkoterapii, jogi i mindfulness dla dzieci oraz rozliczne szkolenia.
W 2017 roku poszerzyła swoją działalność zawodową i utworzyła branżowe czasopismo dla kynoterapeutów o nazwie „Zajęcia z Psem” – do dziś pełni w nim funkcję redaktor naczelnej. Opublikowała w nim łącznie 20 swoich artykułów. W między czasie publikowała w wydawnictwach naukowych, monografiach jak również w czasopiśmie dedykowanym dla nauczycieli „Wychowanie w Przedszkolu”, dla którego napisała 29 artykułów od 2018 roku.
Prywatnie ceni sobie spacery z psami, wyprawy do lasu, jogę, pływanie, jazdę na rowerze, żeglowanie, uczestniczenie w sesjach RPG, literaturę dziecięcą, kryminalną i true-crime, amatorskie zabawy w programach graficznych i pisanie poza ramami literatury fachowej.
Od kiedy nauczyła się kreślenia pierwszych liter rodzice zachęcali ją do prowadzenia pamiętników, a później dzienników, które stały się jej naturalną formą ekspresji. Pierwszą powieść miłosną napisała odręcznie w gimnazjum w dwóch zeszytach w linie i choć zebrała raptem dwie koleżeńskie recenzje snucie różnorodnych historii stało się jej pasją. Układała gawędy, scenariusze przygód RPG, próbowała sił w literaturze fantasy w czasie studiów – wszystko jednak kurzyło się na dnie przysłowiowej szuflady. Rozwój zawodowy zaowocował publikacjami bajek terapeutycznych w periodykach, a twórcze nienasycenie w parze z ambicją zaowocowały założeniem niszowego czasopisma dla terapeutów pracujących z psami.
Po kilku latach sukcesów w branży kynoterapeutycznej i przedszkolnej powróciła do pierwszego, dziecięcego marzenia o tym, kim chciała zostać w przyszłości. Bycie piratką na tę chwilę wydawało się trudne do zrealizowania, postanowiła więc zostać pisarką i zmierzyła się z uwielbianym gatunkiem, jakim jest kryminał.
Debiut literacki „Za lasami” napisany w 2020 roku, a który miał premierę 5 stycznia 2022 roku autorka przygotowała w modelu self-publishing. W listopadzie jej opowiadanie „Legenda” zostało wydane w antologii społeczności Samowydawcy.pl pt. „Ślady na śniegu.
Kontynuuje wybraną ścieżkę wydawniczą samodzielną publikacją drugiego tomu „W gaju”, którego premierę zaplanowała na 27 stycznia 2023 roku.